24 Ekim 2011 Pazartesi

Minber


Camide hatibin Cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak için merdivenle çıktığı bölüme minber denir. Yüksek yer anlamına gelir. Camilerde mihrabın sağına gelecek şekilde yerleştilir.
Hz. Peygamber'in Medine'de inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'de, önceleri bir minber bulunmuyordu. Cemaatin çoğalması nedeniyle peygamberimizin ders ve hutbelerinin daha rahat duyulabilmesi için, hicretten yedi yıl kadar sonra ilk minber yapıldı.
Halen minberlerin merdiveni yedi basamaklıdır. Minbere çıkan hatipler Peygamberimize ve Halifelere hürmeten yukarıdan üçüncü basamağın üstüne çıkmayarak daha aşağı otururlar.
İlk zamanlar minberler ahşaptan yapılmıştır. Selçuklular Döneminde ağaç oyma minberler sanatsal açıdan zirveye çıkmışlardır. Konya Alaeddin Camii ve Bursa Ulu Cami minberleri zamanlarının en nefis örnekleridir.
Osmanlı Döneminde mermerden yapılan minberlere en iyi örnekler ise; Sultanahmet ve Selimiye Camileridir.
Sevgili Çocuklar size önemli bir not; Mescid-i Nebevi'de müslümanların en fazla rağbet ettikleri yer Minber'le Peygamberimizin kabri arasıdır. Çünkü Peygamberimiz burasını Cennet'ten bir bahçe olarak nitelendirmiştir. Buraya Ravza-i Mutahhara da denir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

ZAMAN CETVELİ

KIZILAY KAN BAĞIŞI

KIZILAY KAN BAĞIŞI
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR !..