12 Mart 2013 Salı

1993


11 Ocak 1993 : İstanbul Polisi, Lucky-S adlı Panama bandıralı bir gemide 15 ton uyuşturucu ele geçirdi.
15 Ocak 1993 : Bingöl ile Diyarbakır’ın Kulp İlçesi arasında bulunan PKK kampları havadan bombalandı. 150 PKK’lının öldüğü açıklandı.
20 Ocak 1993 : Eski ANAP hükümetlerinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapan Safa Giray ve Cengiz Altınkaya’nın yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle dokunulmazlıkları kaldırıldı ve Yüce Divan’a sevk edildiler.
21 Ocak 1993 : Anayasa Mahkemesi, dini bayramlarda Bayram Gazetesi dışında gazete çıkarılmasını yasaklayan yasa hükümlerini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.
24 Ocak 1993 : Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu, Ankara’daki evinin önünde bulunan arabasına konan bomba ile öldürüldü. Suikastı, saldırıdan hemen sonra İslami Kurtuluş Örgütü üstlendi, ancak bugüne kadar bir netlik kazanmadı.
27 Ocak 1993 : Uğur Mumcu’nun cenazesi, Türkiye’nin her yanından Ankara’ya gelen yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Suikastta şüphelerin İran destekli terör örgütlerinin üzerinde toplanması cenaze törenini, laiklik, cumhuriyet ve demokrasiye bağlılık mitingine dönüştürdü.
28 Ocak 1993 : İşadamı Jak Kamhi’ye suikast düzenlendi. Kamhi, yara almadan kurtuldu.
5 Şubat 1993 : ANAP İstanbul Milletvekili ve eski Devlet ve Maliye Gümrük Bakanlarından Adnan Kahveci, eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçirdi. Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybederken, çocukları yaralı olarak kurtuldu ancak 17 yaşındaki Aslıhan Kahveci, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra öldü. Kamuoyunda dürüstlüğü ile tanınan ve çok sevilen Adnan Kahveci’nin yeni yapılan otobanda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu.
9 Şubat 1993 : 10 yıl önce Kemal Tahir’in ‘Yorgun Savaşçı’ adlı eserinden aynı adla sinemaya uyarlanan filmin tüm kopyaları yakılarak imha edilmişti, MİT’in arşivlerinde kalan tek kopyası TV’de gösterime girdi.
17 Şubat 1993 : Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis’in bindiği askeri helikopter, Ankara yakınlarında düştü. Helikopterde bulunanlardan kurtulan olmadı. Genelkurmay, olayın teknik bir arızadan meydana geldiğini açıkladı, ancak kamuoyunda sabotaj ihtimali üzerinde ağırlıkla duruldu.
19 Şubat 1993 : Org. Aydın İlter, Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı.
24 Şubat 1993 : TBMM İnsan Hakları Komisyonu, ‘Said-i Nursi’nin nereye gömüldüğünün araştırılmasını ve itibarının iadesi’ raporunu kabul etti.
7 Mart 1993 : DEV-SOL terör örgütünün Türkiye’deki beyni olarak kabul edilen Bedri Yağan, İstanbul’daki bir hücre evinde Polis’in düzenlediği baskın sonucu 4 militan arkadaşı ile birlikte ölü olarak ele geçirildi.
9 Mart 1993 : Otoyol ihalelerinde usulsüzlük yapmakla suçlanan Bayındırlık eski Bakanları Safa Giray ile Cengiz Altınkaya’nın Yüce Divan’da yargılanmasına başlandı.
18 Mart 1993 : 500.000 liralık banknotlar tedavüle çıktı.
19 Mart 1993 : PKK lideri Abdullah Öcalan ile PKK’ya göre daha ılımlı olan Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi lideri Kemal Burkay’ın, iki örgüt arasında işbirliği protokolü imzaladıkları öğrenildi.
21 Mart 1993 : Nevruz kutlamaları nedeniyle çıkan olaylarda yaklaşık 400 kişi gözaltına alındı. Balıkesir, Tunceli ve İstanbul’da çıkan çatışmalarda 11 kişi yaralandı. Geçen yıl şiddetli çatışmaların yaşandığı, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ise Nevruz kutlamalarına izin verilmedi.
25 Mart 1993 : İstanbul Bahçelievler’de, DEV-SOL’a ait bir hücre evine baskın düzenleyen Polis, 3 militanı ölü olarak ele geçirdi.
29 Mart 1993 : DYP ile SHP’nin beraber verdikleri Anayasa değişikliği teklifinde, milletvekili yemininde yer alan ‘Laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma’ cümlesi ile ‘Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü…’ cümlesindeki ‘millet’ kelimesinin kaldırılması istendi.
30 Mart 1993 : Özel radyolar, izinsiz yayın yaptıkları gerekçesiyle Hükümet tarafından kapatıldı. Kapatma kararı kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. Araçlara protesto amacıyla siyah kurdeleler takıldı.
9 Nisan 1993 : Tercüman Gazetesi sahibi, gazeteci Kemal Ilıcak öldü.
14 Nisan 1993 : Beyaz balina Aydın, 1 yıllık aradan sonra tekrar Karadeniz’in Gerze sahillerine geri döndü.
17 Nisan 1993 : Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal kalp yetmezliğinden dolayı sabah saatlerinde öldü. Özal’ın ölüm haberinin duyulmasıyla ülkede tam anlamıyla bir şok yaşandı. Atatürk’ten sonra görevi başında ölen ikinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatı dolayısıyla 5 günlük yas ilan edildi. Yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirildi, spor müsabakaları iptal edildi, radyo ve televizyonlar yayın akışlarını değiştirdiler.
19 Nisan 1993 : Şair ve yazar Sabahattin Kudret Aksal öldü.
- Genelev patroniçesi Matild Manukyan, İstanbul vergi rekortmeni oldu.
20 Nisan 1993 : Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın naaşı hastaneden alınarak TBMM’de hazırlanan katafalka kondu. Resmi saygı geçişinin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı.
21 Nisan 1993 : Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı son yolculuğuna uğurlamak için sabahın erken saatlerinde TBMM’nden cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii’ne kadar uzun kuyruklar oluşturdu. Kocatepe Camii’nde Generaller saygı duruşunda bulunurken, cenazeye katılan on binlerce kişi tekbir getirdi. Cenaze törenine 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş, diğer tüm siyasi partilerin liderileri ile yüzü aşkın yabancı devlet temsilcisi katıldı. 100.000′den fazla kişinin katıldığı cenaze namazından sonra top arabasına konan Turgut Özal’ın naaşı, başkentlilerin büyük sevgi gösterisi eşliğinde Havaalanı’na getirildi. Cenaze, uçakla İstanbul’a getirildi.
22 Nisan 1993 : Cumhurbaşkanı Özal’ın cenazesi, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra, 100.000 fazla kişinin oluşturduğu kortej eşliğinde Vatan Caddesi’nde yaptırılan Anıt Mezara defnedildi. Özal’ın ölümünün hemen ardından, İstanbul’a gömülme vasiyeti üzerine, bir Anıt Mezar yaptırılması kararlaştırılmıştı.
23 Nisan 1993 : Başbakan Süleyman Demirel, DYP’nin grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağını açıkladı. SHP’den 10 Milletvekili, Demirel’in adaylığına karşı çıktılar.
27 Nisan 1993 : Yıldırım Akbulut, ANAP’a geri döndü.
28 Nisan 1993 : İstanbul Ümraniye’de çöp faciası yaşandı. Hekimbaşı çöplüğünde biriken metan gazı patlayınca havaya uçan çöpler bir mahallenin üzerine çöktü. Çöp yığınının altında kalan 13 evde, çoğu kadın ve çocuk 39 kişi öldü.
29 Nisan 1993 : Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin atanmasında Cumhurbaşkanını devre dışı bırakarak ikili kararname imkanını getiren ve kamuoyunda   ‘by-pass’ olarak adlandırılan yasanın ilgili maddesini iptal etti.
7 Mayıs 1993 : Türkiye Komünist Emek Partisi’nin (TKEP) 20 yıldır aranan önderlerinden Teslim Töre yakalandı.
7 Mayıs 1993 : DEP, ‘HEP’in kapatılma ihtimali üzerine’ resmen kuruldu. Genel Başkanlığa Yaşar Kaya seçildi.
8 Mayıs 1993 : TBMM’de, Cumhurbaşkanlığı için yapılan ilk tur oylamada hiçbir aday gerekli olan 300 oyu alamadı.
12 Mayıs 1993 : Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda da gerekli oy çoğunluğu sağlanamadı.
13 Mayıs 1993 : 1993 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Kültür Bakanı Fikri Sağlar tarafından yazar Yaşar Kemal’e verildi.
16 Mayıs 1993 : TBMM’de yapılan 3. tur oylama sonucunda DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi.
25 Mayıs 1993 : 150′ye yakın PKK’lı terörist, Bingöl-Elazığ karayolunu kesti. 20′ye yakın aracı durdurup kimlik kontrolü yaptı. Durmayan bir araca ateş açıp içinde bulunan 1 asker ve 1 kadını öldürdüler. Kimlik kontrolü yaptıkları yolcuları asker ve sivil olarak ayırıp 50 kişiyi kaçırdılar. Bunlardan 33 eri kurşuna dizerek şehit ettiler. Olay yerine gelen Güvenlik Güçleriyle girdikleri çatışmada 10 PKK’lı öldürüldü, teröristlerin kaçırdığı 13 er, 1 polis ve 8 vatandaş kurtarıldı. Olayın duyulması üzerine Başbakan Vekili Erdal İnönü, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu’ndan geçen “PKK’ya af kararnamesini” ertelediğini açıkladı.
28 Mayıs 1993 : Salman Rüşdi’nin yazdığı ‘Şeytan Ayetleri’ adlı kitabın Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanmasını protesto eden göstericiler, Cuma Namazı çıkışında Kaynak Yayınevini bastılar. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 25 kişi yaralandı.
6 Haziran 1993 : Erdal İnönü, SHP Kurultayı’nda Genel Başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.
8 Haziran 1993 : Devlet Bakanlığı’ndan istifa eden Tansu Çiller, DYP Genel Başkanlığı’na resmen aday olduğunu açıkladı.
9 Haziran 1993 : Yahya Demirel, Şekerbank’tan aldığı krediyi ödemeyerek bankayı zarara uğrattığı iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 16 gün hapis cezasına çarptırıldı.
10 Haziran 1993 : Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’de DYP Genel Başkanlığı’na aday olduklarını açıkladılar.
13 Haziran 1993 : DYP Olağanüstü Kongresi’nde 1. turda Tansu Çiller 574 oy alırken, İsmet Sezgin 320 ve Köksal Toptan 212 oy aldılar ve her iki adayda 2. tur oylamaya katılmayacaklarını açıkladılar. Yapılan ikinci tur oylamada Tansu Çiller 933 oyla DYP Genel Başkanı seçildi.
14 Haziran 1993 : Özel radyolar yeniden yayına başladı.
15 Haziran 1993 : Cumhurbaşkanı Demirel, Hükümeti kurma görevini DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’e verdi. Böylelikle Tansu Çiller, Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı unvanını kazandı.
21 Haziran 1993 : İktisat Bankası ve Show TV’nin sahibi Erol Aksoy, Hürriyet Gazetesi’nin %25 hissesini satın aldı.
25 Haziran 1993 : Tansu Çiller’in kurduğu Türkiye’nin 50. Hükümeti, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından onaylandı. 5 Temmuz’da yapılan güven oylamasında 185′e karşı 247 oyla güvenoyu aldı. 49. Hükümette yer alan SHP’li bakanlar yerlerini korurken, 3 DYP’li Bakan haricindeki tüm DYP’li Bakanlar değişti.
Başbakan :                                         Tansu Çiller
Devlet Bakanı ve Başbakan Yrd :          Erdal İnönü
Devlet Bakanı :                                    Yıldırım Aktuna (DYP) (yerini korudu)
Devlet Bakanı :                                    Mehmet Gölhan (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Necmettin Cevheri (DYP) (yerini korudu)
Devlet Bakanı :                                    Bekir Sami Daçe (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Güneş Müftüoğlu (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Nafiz Kurt (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Cemil Erhan (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Mustafa Çiloğlu (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Ahmet Şanal (DYP)
Devlet Bakanı :                                    Şükrü Erdem (DYP)
Devlet Bakanı :                                    İbrahim Tez (SHP)
Devlet Bakanı :                                    Türkan Akyol (SHP)
Devlet Bakanı :                                    Mehmet Kahraman (SHP)
Devlet Bakanı :                                    Erman Şahin (SHP)
Adalet Bakanı :                                   Seyfi Oktay (SHP)
Milli Savunma Bakanı :                         Nevzat Ayaz (DYP) (yerini korudu)
İçişleri Bakanı :                                   Mehmet Gazioğlu (DYP)
Dışişleri Bakanı :                                 Hikmet Çetin (SHP)
Maliye ve Gümrük Bakanı :                   İsmet Attila (DYP)
Milli Eğitim Bakanı :                             Nahit Menteşe (DYP)
Bayındırlık ve İskan Bakanı :                 Onur Kumbaracıbaşı (SHP)
Sağlık Bakanı :                                    Rıfat Serdaroğlu (DYP)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bk :           Mehmet Moğultay (SHP)
Sanayi ve Ticaret Bakanı :                    Tahir Köse (SHP)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bk :               Veysel Atasoy (DYP)
Kültür Bakanı :                                    Fikri Sağlar (SHP)
Turizm Bakanı :                                   Abdülkadir Ateş (SHP)
Orman Bakanı :                                   Hasan Ekinci (DYP)
Çevre Bakanı :                                     Rıza Akçalı (DYP)
26 Haziran 1993 : Başbakan Tansu Çiller’in kabinesi DYP’yi karıştırdı. Milletvekilleri Ümit Canayar, Tevfik Diker ve Nevzat Çobanoğlu partilerinden istifa ettiler.
27 Haziran 1993 : PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bir süre önce yaptığı ‘Turistik yörelerede saldıracağız’ açıklamasından sonra PKK, ilk saldırısını Antalya’da yaptı. Patlama sonucunda ölen veya yaralanan olmadı.
30 Haziran 1993 : Siirt’te Jandarma karakolu PKK’lı teröristlerce basıldı, 12 asker şehit oldu, 8 terörist öldürüldü.
- Teröristler, Van’da bir oteli kundakladılar, 11 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.
- Diyarbakır’da, askeri bir araca ateş açıldı, 1 asker şehit oldu.
1 Temmuz 1993 : Mardin’de bir mezrayı basan PKK’lılar 7 kişiyi katlettiler.
- Erzincan’da yol kesen PKK’lılar, bir yolcu otobüsünün şoförünü ve muavinini öldürdüler. Bir tankeri de ateşe vererek şoförünü öldürdüler.
- Tansu Çiller’i protesto etmek için DYP’den istifa eden Milletvekili Tevfik Diker, DYP’ye geri döndü.
2 Temmuz 1993 : Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat etkinlikleri için Sivas’ta bulunan yazar Aziz Nesin’in bir gün önce yaptığı konuşmada; “Kuran’ın devri bitmiştir.” demesi üzerine Cuma Namazı’ndan çıkan bazı gruplar slogan atıp yürüyüşe geçerek Vilayet önünde toplandılar. Aziz Nesin ve beraberindekilerin Madımak Oteli’ne geldikleri haberini alan 10.000′den fazla gösterici, Otel’in önünde toplanarak slogan atmaya ve Otel’i taşlamaya başladılar. Göstericilerin dağılması için Polis havaya ateş açtıysa da başarılı olamadı. Bu sırada bazı kişiler Otel’in önünde bulunan araçları yaktılar ve Otel’in girişine benzin dökerek ateşe verdiler. Yangın kısa sürede üst katlara sıçradı. İtfaiye, kalabalık yüzünden Otel’e güçlükle yaklaşabildi. İçeride bulunanlar ise linç edilme korkusuyla dışarı çıkamadılar. Yangın’ın büyümesi üzerine, göstericiler Otel’in çevresinden uzaklaştılar, İtfaiye bu esnada yangına müdahale edebildi. Aziz Nesin, İtfaiye merdiveniyle Güvenlik Kuvvetlerince Otel’den çıkarıldı ve koruma altına alındı. Daha birçok kişinin kurtarılmasına rağmen 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak can verdi. Olaylarda 14′ü Polis olmak üzere 60 kişi yaralandı. 35 kişi gözaltına alındı. Olayların daha da büyümemesi için Şehirde sokağa çıkma yasağı kondu. Olay sonrasında, kameralardaki görüntüler üzerine 122 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltında bulunanların sayısı 157′ye ulaştı.
3 Temmuz 1993 : Muğla Bodrum’da aynı anda 4 ayrı noktada birden orman yangınları çıktı.
7 Temmuz 1993 : Şair ve yazar Rıfat Ilgaz öldü.
8 Temmuz 1993 : Sivas’ta yakılan Madımak Otel’inde ölen yazar Asım Bezirci ile ozan Nesimi Çimen’in cenazeleri İstanbul’da on binlerce kişinin katıldığı dev bir törenle toprağa verildi.
11 Temmuz 1993 : Türkiye Güzeli Arzum Onan, Avrupa Güzeli seçildi.
12 Temmuz 1993 : Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Ağar atandı.
- Moskova Film Şenliği’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü ‘Berlin in Berlin’ filmindeki rolüyle Hülya Avşar kazandı.
14 Temmuz 1993 : Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Güneydoğu’da Cudi, Gabar ve Tanin dağlarını, PKK’lılardan temizlemek için savaş uçakları ve kobra helikopterleriyle bombaladığı esnada, Iğdır Aralık’a bağlı Yenidoğan Jandarma Karakolu’nu basan teröristler, 6 Er, 1 Astsubay ve 1 Bekçiyi şehit ettiler.
- Anayasa Mahkemesi, HEP’in (Halkın Emek Partisi) kapatılmasına karar verdi.
15 Temmuz 1993 : Kendisinden 29 yaş küçük Feray Karvar ile evlenebilmek için eşini boşayan SHP döneminin İSKİ Genel Müdürü Ergün Göknel hakkında, boşandığı eşinin ihbarı üzerine ‘nereden buldun’ soruşturması açıldı.
16 Temmuz 1993 : Sivas’ta Madımak Otel’inde 37 kişiyi yakarak öldürmekten sanık 157 kişiden 91′i tutuklanarak Cezaevi’ne gönderildi.
17 Temmuz 1993 : Antalya’da akşam saatlerinde, 3 otele birden bomba atıldı. 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
19 Temmuz 1993 : Karayolları eski Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu ‘görevini kötüye kullanmak’ suçundan dolayı Yüce Divan’da yargılanmaya başlandı.
22 Temmuz 1993 : Bakanlar Kurulu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Doğu’da (Diyarbakır) toplandı.
27 Temmuz 1993 : Bakanlar Kurulu, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş’in görev süresini 1 yıl uzattı.
28 Temmuz 1993 : 27 Mayıs ihtilalinin önde gelen isimlerinden, emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu öldü.
29 Temmuz 1993 : Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Muhittin Fisunoğlu, 30 Ağustos beklenmeden görevinden alındı. KKK’na 1. Ordu Komutanı Org. İsmail Hakkı Karadayı atandı.
3 Ağustos 1993 : Eski Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan öldü.
- DPT Müsteşarı İlhan Kesici, görevinden istifa etti.
4 Ağustos 1993 : Gazeteci, yazar Cüneyt Arcayürek, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki görevinden ayrılarak Cumhurbaşkanı Demirel’e danışman oldu.
9 Ağustos 1993 : Fatih Cumhuriyet Savcılığı, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel hakkında soruşturma başlattı.
14 Ağustos 1993 : Kars’ın Digor İlçesi’nde 4.000′den fazla kişi İlçe içinde PKK bayrakları ile yürüyüşe geçti. Güvenlik Kuvvetlerinin yürüyüşü engellemek amacıyla ateş açmaları sonucu 5′i kadın 9 kişi öldü, 51 kişi yaralandı.
19 Ağustos 1993 : İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu.
- 37 kişinin yakılmasıyla ilgili dava, güvenlik gerekçesiyle Sivas’dan Ankara’ya nakledildi.
4 Eylül 1993 : Batman’da meydana gelen olaylarda DEP Milletvekili Mehmet Sincar ile DEP Batman İl Yönetim Kurulu üyesi Metin Özdemir öldü.
10 Eylül 1993 : 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim eski Komutanlarından emekli Org. Hüseyin Doğan Özgöçmen, uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.
11 Eylül 1993 : SHP’nin 4. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın seçildi.
12 Eylül 1993 : SHP Genel Başkanlığı’ndan ayrılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Kabine’den de istifa etti.
14 Eylül 1993 : Hüsamettin Cindoruk, tekrar TBMM Başkanlığı’na seçildi.
16 Eylül 1993 : Ankara’da bir gün önce gözaltına alınan DEP Genel Başkanı ve Özgür Gündem Gazetesi sahibi Yaşar Kaya tutuklandı.
29 Eylül 1993 : Antalya’da, askeri uçak bir evin üstüne düştü. Pilot ile evde bulunanlardan 7 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
5 Ekim 1993 : PKK, Siirt ve Batman’da gerçekleştirdiği baskınlarda 35 vatandaşımızı katletti.
6 Ekim 1993 : İşadamı Nejat Eczacıbaşı öldü.
12 Ekim 1993 : ANAP’ın İSKİ skandalıyla ilgili Meclis Araştırması açılması önergesi, bazı DYP Milletvekillerinin de desteğiyle TBMM’de kabul edildi.
16 Ekim 1993 : PKK’nın ulusal yayın yapan gazetelere yönelik olarak ‘Güneydoğu’da çalışmayın’ tehdidi üzerine, gazeteler Diyarbakır’da bulunan temsilciliklerini kapattılar.
21 Ekim 1993 : PKK, siyasi partilerin Güneydoğu’daki çalışmalarını 24 Ekim’den itibaren yasakladığını açıkladı.
22 Ekim 1993 : Siirt Baykan’a bağlı Derince Köyü’nü basan PKK’lı teröristler, 9′u kadın, 13′ü çocuk 22 kişiyi katlettiler, 8 kişi ise yaralı olarak kurtuldu.
- Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Diyarbakır Lice’de açılan ateş sonucu şehit oldu. İlçe’ye giriş ve çıkışlar yasaklandı ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
3 Kasım 1993 : ANAP İstanbul Milletvekili Güneş Taner, partisinden istifa etti.
4 Kasım 1993 : TBMM Anayasa Komisyonu, SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar’ın üyeliğinin sona erdirilmesine karar verdi.
18 Kasım 1993 : İstanbul DGM, Özgür Gündem Gazetesine 15 gün süreyle kapatma cezası verdi.
25 Kasım 1993 : İSKİ skandalında ‘klor davası’na başlandı. Satın alınan klorun bedelinin yüksek gösterilerek yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel, yardımcısı Ziya Kurtaran ve işadamı Halil Bezmen’den Göknel ve Kurtaran tutuklanarak cezaevine konuldu.
30 Kasım 1993 : Milli Eğitim Bakanlığı, Ermeni İlkokullarında Ermenice dersi dışındaki bütün derslerin Türkçe yapılması zorunluluğunu getirdi.
6 Aralık 1993 : Üç ayrı davadan tutuklu olan İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel’in İsviçre’deki Amerikan Discon Bank’ta 670.000 Alman Markı ve 30.000 Amerikan Doları bulunduğu tespit edildi. Göknel’in tüm hesaplarına el konuldu. Savcılık, İsviçre’deki paranın da iadesini istedi.
7 Aralık 1993 : Ressam ve yazar Abidin Dino öldü.
9 Aralık 1993 : Milletvekili Uğur Aksöz, DYP’den istifa etti.
12 Aralık 1993 : DEP’in 1. Olağan Kongresi’nde Genel Başkanlığa Hatip Dicle seçildi.
19 Aralık 1993 : İstanbul Etiler’de yapılan, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Akmerkez açıldı.
- Çatalca Belediye Başkanı Gülay Atığ, DYP’den istifa etti. (Daha sonra Orhan Aslıtürk ile evlenerek Gülay Aslıtürk adını alacak ve Şişli Belediye Başkanı seçilecektir.)
29 Aralık 1993 : Kılavuzköy Jandarma Karakolu’nu basan teröristler, 12 Eri şehit etti. Çatışmada 7 terörist ise ölü olarak ele geçirildi.
- Mardin’in Savur İlçesi’nde devriye gezen 2 Polis Memuru teröristlerce şehit edildi.
30 Aralık 1993 : Dışişleri eski Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil öldü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

ZAMAN CETVELİ

KIZILAY KAN BAĞIŞI

KIZILAY KAN BAĞIŞI
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR !..