12 Mart 2013 Salı

1994


1 Ocak 1994 : ‘Ateş tuğlası’ ithalinde öngörülen gümrük oranlarının indirimi Hükümet tarafından durduruldu. Bu karar en çok, Başbakan Tansu Çiller’in DYP Genel Başkanı seçilmesinde büyük rol oynayan DYP Van Milletvekili Yalım Erez’e yaradı. (Erez, Türkiye’nin en büyük ateş tuğla üreticisi olan Haznedar ateş tuğla şirketinin sahibidir.)
5 Ocak 1994 : ‘İSKİ’de yolsuzluk yaptıkları’ gerekçesiyle yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve SHP İl Başkanı Yüksel Çengel aklandılar.
6 Ocak 1994 : Amerikan FMC ve Türk Nurol şirketlerinin ortaklaşa ürettikleri zırhlı muhabere araçlarının denemelerinde, zırhlar delindi, silah sistemleri hatalı çıktı.
7 Ocak 1994 : Askerlik tekrar 15 aydan 18 aya çıkarıldı. Yedek subaylık 12 aydan 16 aya, kısa dönem askerlik ise 6 aydan 8 aya çıkarıldı.
10 Ocak 1994 : Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA, NATO zirvesine katılmak için Belçika’ya gidecek olan Başbakan Çiller’e bu ülkede suikast planlandığını Türkiye’ye bildirdi. Çiller, bu gelişme üzerine yolculuğuna iki saat gecikme ile çıktı.
12 Ocak 1994 : Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Çiller’in Suriye ile bir ‘su’ anlaşması yapılması önerisine karşı çıktı.
13 Ocak 1994 : Başbakan Tansu Çiller ile Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin arasında bir süredir yaşanan gerginlik krize dönüştü. Çetin, Brüksel’de Çiller’e refakat etmediği gibi dönüşte de Başbakan’ın uçağı yerine THY ile döndü.
- Güneydoğu’da sürdürülen operasyonlarda, Kato Dağı’nda 64 PKK’lı öldürüldü.
14 Ocak 1994 : Uluslararası derecelendirme şirketi Moody’s Türkiye’nin kredi notunu, ‘kamu açıklarının artması ve ödemeler dengesinin bozulması’ gerekçesiyle düşürdü. (Krizin fitili ateşlenmiş oldu)
15 Ocak 1994 : Moody’s şirketinden sonra Standard & Poors’da Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Döviz yükselmeye başlarken borsa düşüyor. (Ok yaydan çıktı)
16 Ocak 1994 : Uyuşturucu ve silah kaçakçısı Behçet Cantürk, Adapazarı Sapanca’da yol kenarında öldürülmüş olarak bulundu. PKK’ya yardım yaptığı bilinen Cantürk’ün, PKK karşıtı güçlerce öldürülmüş olabileceği veya mafya içi hesaplaşma olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor.
18 Ocak 1994 : Başbakan Çiller yaptığı bir açıklamada: “Cenevre Zirvesi’nde ABD Başkanı Clinton’un ‘PKK konusunu’ Suriye Lideri Hafız Esad’a açması olumlu bir gelişmedir. Ayrıntılarını açıklayamam ama önümüzdeki günlerde özellikle Ortadoğu’da çok önemli gelişmeler olacaktır.” dedi.
19 Ocak 1994 : Döviz serbest piyasada artışına devam ediyor, Dolar 17.100 lira, Mark 9.750 lira.
20 Ocak 1994 : TÜSİAD Başkanı Halis Komili, hükümeti sert bir dille eleştirdi.
- PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Bayındırlık Bakanı Onur Kumbaracıbaşı tarafından görevden alınan bir müdür SHP’yi karıştırdı. Bazı SHP’li milletvekilleri Kumbaracıbaşı’nın istifa etmesini istediler. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan başka bir açıklamada ise 940 PKK’lının devlet kadrolarına sızdığı belirtildi.
21 Ocak 1994 : DYP’nin memurlara grev hakkını kabul etmemesi üzerine, SHP’lilerde PTT’nin T’si olarak bilinen Telekom’un özelleştirilmesine dair tasarıyı imzalamadılar.
22 Ocak 1994 : Başbakan Çiller’in ‘köstebek’ olarak suçladığı DYP Genel Başkan Yardımcısı Rıfat Serdaroğlu görevinden istifa etti.
23 Ocak 1994 : PKK, Mardin’e bağlı iki köyde çoğu çocuk ve kadın olan 20 kişiyi katletti. Saldırıda kimyasal silah kullanıldığı ileri sürüldü.
24 Ocak 1994 : SHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Zülfi Livaneli açıklandı.
- Türkiye’nin ilk uydusu olan Türksat 1A, Fransız Guyanası’ndan fırlatıldıktan 12 dakika sonra roketinde meydana gelen bir arıza neticesi havada imha edildi.
25 Ocak 1994 : BM Genel Sekreteri, Başbakan Tansu Çiller’i Bosna gezisi konusunda uyararak, giderse büyük olayların meydana gelebileceğini belirtti.
- Diyarbakır Valiliği’ne bombalı saldırı düzenlendi. 1 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.
26 Ocak 1994 : Türk Lirası %13.6 oranında devalüe edildi. 24 Ocak 1980′den beri ilk kez Türk Lirası devalüe edilmiş oldu.
- Abdullah Öcalan’ın Suriye’de yıllardır ‘Ahmet Casım Musa’ adıyla yaşadığı ortaya çıktı.
28 Ocak 1994 : Türksat uydularının pahalı ve teknik olarak yetersiz olduğuna dair raporun hasır altı edildiği ortaya çıktı.
29 Ocak 1994 : 50 Türk savaş uçağı, PKK’nın Irak’ta bulunan Zeli kampına harekat başlattı.
- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Şevki Erek, bütçe açığının, terörle mücadelede yapılan askeri harcamalardan kaynaklandığını söyledi.
30 Ocak 1994 : Zeli’yi vuran pilotların raporlarına göre harekatta %100 başarı sağlandı. Zeli kampı yerle bir edildi.
- Zam yağmuru olanca hızıyla devam ediyor.
31 Ocak 1994 : Başbakan Çiller, ekonomide risk almak istemeyenlerin hazine bonosu veya tahvil almalarını önerdi. (Ancak kısa süre sonra büyük bir devalüasyon yapılacak ve devlete güvenenler hüsrana uğrayacaklar.)
1 Şubat 1994 : Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin, Başbakan Çiller ile çalışma olanağı kalmadığını söyleyerek istifa etti.
- Türk Hava Kuvvetleri, Suriye’nin Halep şehrinden Ermenistan’ın Erivan şehrine gizlice ‘PKK militanları ve silah’ taşıyan Rus ve Ukrayna uçaklarını tespit etti.
2 Şubat 1994 : Dünya Bankası’nın, 1 yıl önceden Hükümeti uyardığı ve para krizinin geleceğini bildirdiği ortaya çıktı.
3 Şubat 1994 : Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirerek, devalüasyon yapılmadan bir gün önce Merkez Bankası’ndan 250 milyon dolar alan bankaların araştırılmasını istedi.
- İslam dünyasının iki kadın lideri olan, Başbakan Tansu Çiller ile Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Bosna’da birlikte yaptıkları açıklamada ‘Bosna’da ki soykırımın’ durdurulmasını istediler.
4 Şubat 1994 : Devlet Denetleme Kurulu’nun kamuoyuna açıkladığı, devalüasyondan önce Merkez Bankası’ndan dolar alan bankaların listesi siyaseti sarstı. Bu bankalar arasında ANAP Lideri Mesut Yılmaz’ın kardeşine ait Tekstilbank ile Başbakan Çiller’e yakınlığı ile tanınan Hüsnü Özyeğin’e ait Finansbank’da bulunuyor.
9 Şubat 1994 : Suudi Arabistan ve Libya’dan maddi yardım aldığı iddia edilen Refah Partisi için Yargıtay Başsavcılığı inceleme başlattı.
11 Şubat 1994 : Başbakan Çiller: “Kriz bitti, bir daha tekrarlanmaz.” dedi. (Büyük krize 2 ay kaldı!!!)
12 Şubat 1994 : PKK tarafından Tuzla Tren İstasyonuna konan zaman ayarlı bombanın patlaması sonucu 5 Yedek Subay Öğrenci şehit oldu. Bu olayla birlikte son bir haftada sadece İstanbul’da meydana gelen patlamaların sayısı 7′yi buldu.
14 Şubat 1994 : Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilen Yaman Törüner, kararnamesi Resmi Gazetede yayınlanmadan görevine başladı.
16 Şubat 1994 : DEP Genel Başkanı Hatip Dicle; “Seçimlere girmek istiyoruz. Artık silahlar sussun, kardeş kanı akmasın” dedi.
17 Şubat 1994 : Merkez Bankası tarafından alınan önlemler dövizdeki yükselişi durdurdu. (Piyasa yeni yönetime kısa süreli bir avans verdi ancak bu avans olumlu şekilde kullanılamadı.)
19 Şubat 1994 : DEP’in Ankara’da ki Genel Merkez binası kimliği belirlenemeyen kişilerce bombalandı. 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.
21 Şubat 1994 : DEP Genel Başkanı Hatip Dicle: “Bombalamayı planlayan İçişleri Bakanı Nahit Menteşe’dir. Bir Bakan bu kadar alçalamaz.” dedi. İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ise yaptığı açıklamada: “Hatip Dicle vatan hainidir. DEP eşittir PKK.” dedi.
22 Şubat 1994 : 2 gün önce gazetelerde yer alan bir haberde, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın, 31 Aralık 1993′de Kuveyt gazetesi Al Anbaa’ya verdiği bir demeçte Atatürk ve Türkiye’de ki rejim aleyhine beyanlarda bulunduğu iddia edilmiş, Erbakan ise bu olayı yalanlamıştı. Al Anbaa Gazetesinden bugün yapılan bir açıklamada, Erbakan yalanlanarak, demecin doğru olduğu açıklandı.
- DEP Lideri Hatip Dicle yaptığı bir açıklamada “Tuzla’daki bombalama eylemi savaş ortamının bir gereğidir. Öldürülen Yedek Subay Öğrencileri ise askeri hedeftir.” demesi üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş: “Eşkıyayı Bekaa’da aramaya gerek yok. Maalesef bunların bir kısmı Yüce Meclis’in çatısı altındadır.” dedi.
23 Şubat 1994 : Başbakan Çiller, Refah Partisi’nin Bosna-Hersek için toplanan yardım paralarını göndermediği ve parti için kullandığını iddia etti ve yakın bir zamanda bununla ilgili açıklamalar yapacağını iddia etti.
24 Şubat 1994 : Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Hajrudin Somun, RP’nin kendilerine hiç para göndermediğini söyledi. Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ise RP’nin topladığı 26 milyar liradan sadece 6 milyar lirasını teslim ettiklerini, kalan 20 milyar lirayı ise göndermediklerini tespit ettiklerini söyledi.
- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, parayı partinin değil partililerin topladığını, paranın Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’in bir temsilcisine verildiğini ve kaç para olduğunu bilmediklerini söyledi.
25 Şubat 1994 : Cumhurbaşkanı Demirel yaptığı bir açıklamada, Ordunun DEP’ten rahatsızlığını kendisine ilettiğini söyledi.
- Bosna Hersek’in yardımlardan sorumlu Devlet Bakanı Hasan Muratoviç, yaptığı bir açıklamada: “Refah Partisi’ni ve Necmettin Erbakan’ı tanıyorum. RP’den beş kuruş gelmedi.” dedi.
- PKK, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına düzenlediği bir sabotajla, hattın Şırnak-İdil yakınlarındaki bölümünü havaya uçurdu.
- RP’li Milletvekili Hasan Mezarcı Meclis’te yaptığı basın toplantısında Atatürk için: “Selanikli biri benim Atam olamaz. Ben veled-i zina değilim.” dedi. Atatürk’ü karalamaya yönelik bazı belgeleri basın mensuplarına verdi.
26 Şubat 1994 : Atatürk’e dil uzatan RP’li Hasan Mezarcı’ya tüm Türkiye’de sert tepki gösterildi. Basın mensuplarına dağıttığı Osmanlıca belgelerin sahte olduğu, imla hatalarıyla ve yanlışlarla dolu olduğu açıklandı.
- RP’nin Bosna’ya yardım diye Düsseldorf ve Freiburg kentlerindeki Yapı Kredi ve Volks Bank şubelerine gönderdiği paralar hakkında Alman Savcıları soruşturma başlattı.
- DEP, 27 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerden çekildiğini açıkladı.
27 Şubat 1994 : RP Milletvekili Hasan Mezarcı’nın Akyazı Müftülüğü yaptığı sırada 13 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği iddia edildi. Necmettin Erbakan yaptığı bir açıklamada, Mezarcı’nın RP’yi bağlamayacağını söyledi. RP, Hasan Mezarcı’yı partiden ihraç ettiğini açıkladı.
2 Mart 1994 : TBMM, 6 DEP Milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı. Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, Hatip Dicle ve Orhan Doğan Meclis çıkışında Polis tarafından gözaltına alındı. Leyla Zana, Ahmet Türk, Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık ise gözaltına alınmamak için TBMM’den çıkmayacaklarını açıkladılar. DEP’li Milletvekilleri TCK’nın 125. maddesi uyarınca idamla yargılanacaklar.
3 Mart 1994 : DEP Milletvekili Selim Sadak ve eski RP Milletvekili Hasan Mezarcı’nın da dokunulmazlıkları kaldırıldı.
- DEP Milletvekillerinin DGM Cumhuriyet Başsavcısı Nusret Demiral tarafından Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a gönderilen bir yazı üzerine gözaltına alındığı açıklandı. Milletvekillerinin Meclis kapısında gözaltına alınması ise sert bir şekilde eleştiriliyor. Gözaltına alınmamak için Meclis’ten dışarı çıkmayan DEP’li Milletvekillerinin eylemi ise devam ediyor.
4 Mart 1994 : Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç, İstanbul Levent’te bir benzin istasyonunda bir silahlı saldırı sonucu ayağından yaralandı. Saldırganlar yakalanamadı. Otomobilin sahibi Uğur Çakıcı gözaltına alındı.
- Meclis’te 2 gecedir dışarı çıkmayarak pasif eyleme geçen 5 Milletvekili DGM Başsavcılığı’na teslim oldular.
5 Mart 1994 : Birleşmiş Milletler, Bosna Hersek’te oluşturulacak uluslararası askeri güce katılmak için Türkiye’nin yapmış olduğu başvuruyu kabul etti. Türkiye, Bosna’ya 2000 asker gönderecek.
- Yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Alaattin Çakıcı, Gazeteci Hıncal Uluç’u kendisinin vurdurttuğunu söyledi.
6 Mart 1994 : Güven Sazak, Fenerbahçe’nin 33. Başkanı seçildi.
7 Mart 1994 : Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand, DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak gözaltına alınmaları nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Martinez’e bir mektup göndererek, Konseyin devreye girmesini istedi.
8 Mart 1994 : DEP eski Genel Başkanı ve Özgür Gündem Gazetesi sahibi Yaşar Kaya’nın yurt dışına kaçtığı anlaşıldı.
10 Mart 1994 : Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye Kürtlere özerklik hakkı verilmesi için çağrı yapılmasına ilişkin bir karar aldı.
12 Mart 1994 : Tuzla Tren istasyonunda meydana gelen bombalı saldırı olayının faili oldukları öne sürülen 37 kişi yakalandı.
13 Mart 1994 : İstanbul Boğazı’nda 2 Kıbrıs Rum Bandıralı petrol tankeri çarpıştı. Bu büyük kazada Boğaz alevler içinde kalırken, 26 kişi kurtarıldı, 11 gemicinin cesedi bulundu, 21 denizci kayıp.
- Adana’da Büyük Postanenin önüne bırakılan bombanın patlamasıyla 16 kişi yaralandı.
14 Mart 1994 : Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Boğazdaki kazadan sonra Kazak ve Azeri petrolünün Boğazlardan taşınmasının imkansız hale geldiğini söyledi.
- Başbakan Çiller, gelecek yıl Nevruz’un milli bayram ilan edileceğini söyledi.
15 Mart 1994 : İstanbul Fatih’te bir birahaneye, aşırı dinciler tarafından bomba atıldı, 1 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.
16 Mart 1994 : Osmanlı Hanedanı’nın 85 yaşındaki lideri Mehmet Orhan Osmanoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu Fransa’nın Nice kentinde öldü.
- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, DEP’li 6 Milletvekilinin ‘vatan hainliği’ suçlamasıyla yargılanacağını söyledi.
17 Mart 1994 : Meclis Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Ahmet Neidim tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 2.000′in üzerinde tefeci var ve yıllık hacimleri 100 trilyon liranın üzerinde. Raporda ayrıca son 10 yılda tefeciler tarafından 60 kişinin öldürüldüğü belirtildi.
- Dolar %6.1 oranında değer kazandı. (Bombanın fitili ateşlendi.)
18 Mart 1994 : Dolar %10.9, Mark %15 değer kazandı. Faizleri %265′e çıkaran Merkez Bankası dövizdeki yükselişi önleyemedi.
20 Mart 1994 : Piyasalardaki şok devam ediyor.
21 Mart 1994 : Anayasa Mahkemesi, DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair itirazları karara bağladı. Mahkeme, Selim Sadak’ın itirazını kabul ederek dokunulmazlığını iade ederken, diğer 5 Milletvekilleri için alınan kararı onayladı.
- Koç grubu, Arçelik ve 9 şirketinde ‘ekonomik durgunluk ve düşük talep’ nedeniyle üretimi durdurduklarını açıkladı. Bu karar piyasalarda büyük tedirginliğe yol açtı.
23 Mart 1994 : Amerika’da yerleşik Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s şirketi, seçimlere 3 gün kala Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. (Bomba patlatıldı.)
- Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşi Daniella Mitterand, cezaevinde bulunan DEP Milletvekili Leyla Zana’ya bir mektup yazarak, serbest bırakılmaları için tüm enerjisini harcayacağını belirtti.
25 Mart 1994 : Dünya Bankası, sürpriz bir karar alarak Nisan ayında Türkiye’ye vereceği 100 milyon dolarlık krediyi askıya aldığını açıkladı.
26 Mart 1994 : Cumhurbaşkanı Demirel seçimlere 24 saat kala yaptığı açıklamada, ‘DYP-SHP Koalisyonunun oylarının %40′ın altına düşmesi durumunda zor durumda kalacaklarını’ belirtti.
27 Mart 1994 : Seçimler yapıldı. DYP ve RP seçimlerden güçlenerek çıkarken, ANAP ve SHP oy kaybına uğradı. Seçim tahmininde bulunan kamuoyu araştırma şirketlerinin bütün tahminleri boş çıktı.
28 Mart 1994 : İstanbul (Recep Tayyip Erdoğan) ve Ankara (Melih Gökçek) Büyükşehir Belediye Başkanlıkları dahil olmak üzere 5 Büyükşehir ve 26 İl Belediye Başkanlığı kazanan Refah Partisi, seçimin galibi oldu.
- Behçet Cantürk’ün yakını olan Diyarbakır Liceli müteahhit Fevzi Arslan ve kardeşi Şahin Arslan, Sakarya’nın Hendek İlçesi yakınlarında ölü olarak bulundu.
31 Mart 1994 : Çeşitli yerlerdeki çöplüklerde çok sayıda yanmış oy pusulaları bulunması seçimlere hile karıştırıldığı şüphesinin doğmasına yol açtı.
1 Nisan 1994 : Orman Bakanı Hasan Ekinci, ‘Halkımız boşuna endişelenmesin, Devletin Valileri RP’li başkanları adım adım izleyecekler.’ dedi.
2 Nisan 1994 : İstanbul Kapalıçarşı’da bir boya sandığında patlatılan bomba, 2 turistin ölümüne, 9′u yabancı 18 kişinin yaralanmasına neden oldu.
3 Nisan 1994 : Hükümet toplantısında ekonomik paket görüşüldü. Başbakan Çiller, şok kararları sert bulan SHP’yi ikna için ‘Kararlı olmalıyız, tarih bizi yazacak’ dedi.
4 Nisan 1994 : Başbakan Çiller, açıklayacağı acı reçete ile ilgili olarak ‘Bizi 3 ay izleyin, sonuçlar iyi gitmiyorsa hesap sorun.’ dedi.
- Dolar bugün %18 oranında arttı.
5 Nisan 1994 : Tarihi ’5 Nisan’ kararları açıklandı. Türkiye, tarihinin en büyük kemer sıkma politikasına hazırlanıyor. 5 Nisan Kararları:
Önlemler: -Hububat, şekerpancarı ve tütün dışındaki tarımsal ürünlere sübvansiyon kaldırılacak.
- Emeklilik yaşı artırılacak.
- Memura yılın 2. yarısı için bütçe ödenekleri ölçüsünde zam yapılacak. Aylık vergi iadesi ödemeleri kaldırılacak.
- KİT’lerin bir kısmı kapatılacak, bir kısmı ise özelleştirilecek.
Ek Vergiler: -Lüks taşıt sahiplerinden, birden fazla konut sahiplerinden, şirketlerden, gelir ve kurumlar vergisi ödeyen vergi mükelleflerinden, bir defaya mahsus vergi alınacak.
Zamlar: -Çay, şeker, akaryakıt, sigara ve içkiye zam yapılacak.
Döviz: -Dolar %38.8 oranında devalüe edildi.
6 Nisan 1994 : Hükümet 5 Nisan kararlarının ilk gününde beklemediği bir şokla karşılaştı. İstikrar paketine güvenen Merkez Bankası TL faizlerini düşürünce bazı bankalar dolara hücum edince doların fiyatı %24 arttı.
7 Nisan 1994 : Almanya, NATO antlaşmaları çerçevesinde verdiği silahların Güneydoğu’da sivil halka karşı kullanıldığı gerekçesiyle Türkiye’ye ikinci kez silah ambargosu koydu.
8 Nisan 1994 : Başbakan Tansu Çiller’in ‘beynimin yarısı’ diye nitelendirdiği Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Vekili Osman Ünsal, dolar şoku yüzünden bu görevinden alınarak Başbakanlık Müsteşarlığı’na atandı. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesi üzerine dolar TL karşısında %15 oranında değer kaybetti.
9 Nisan 1994 : Sanayinin iki devi Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı, Cumhurbaşkanı Demirel’den Anayasa’nın 119. maddesini işleterek ‘olağanüstü hal ilan ederek ekonomiye el koymasını’ istediler.
10 Nisan 1994 : Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez, Koç ve Sabancı’nın olağanüstü hal ilanı istemesine sert tepki gösterdi.
11 Nisan 1994 : 18.000 tasarruf sahibinin 1 trilyon lira düzeyinde mevduatının bulunduğu TYT Bank, Marmarabank ve İmpexbank tasfiye edildi. Dışbank ise İş Bankası’na iade edildi.
12 Nisan 1994 : Devlet Bankalarının TYT Bank’ta 3 trilyon lira batırdıkları ortaya çıktı.
13 Nisan 1994 : 10 Nisan’da Taksim Meydanı’nda yapılan ‘Sırp katliamını kınama mitingi’nin laiklik karşıtı gösteriye dönüşmesi üzerine, RP Lideri Erbakan partisinin Grup toplantısında bu gösteriyi ‘halk ayaklanması’ olarak değerlendirdi. Erbakan: “RP, bir gün mutlaka iktidara gelecek ama bu geçiş dönemi tatlı mı olacak, kanlı mı olacak, buna halk karar verecek.” dedi.
14 Nisan 1994 : Cumhurbaşkanı Demirel, Erbakan’a cevaben: “Zor kullanarak, kan, gözyaşı pahasına netice alınabileceğini aklından geçirme. Demokrasiyi tehdide kalkma.” dedi.
- IMF ile 1.2 milyar dolarlık yeni bir Stand-By anlaşması yapıldı.
15 Nisan 1994 : ABD’de bulunan Başbakan Çiller, ABD Başkanı Clinton’a “Bize ekonomik destek vermezseniz, Türkiye’ye aşırılar gelir ve bu da dünyayı, Müslüman-Hıristiyan savaşına götürür.” diye uyarıda bulundu.
20 Nisan 1994 : Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz: “İslamda seçimle gelinir, seçimle gidilir.” dedi.
24 Nisan 1994 : Bankalarda bulunan mevduata sınırsız devlet teminatı getirildi.
27 Nisan 1994 : Repo paralarını ödeyemeyen Turkinvest’in sahibi ve borsa kralı olarak tanınan Nasrullah Ayan’a 48 saat süre tanındı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ayan’ın tanınan süre içerisinde sorunu çözmezse şirketin iflasını ve tasfiyesini isteyecek.
- Batan Marmarabank’ın sahibi Atilla Uras hakkında, manipulasyon ile borsada 20 milyar lira haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.
28 Nisan 1994 : SPK, 1.3 trilyon liralık karşılıksız repo parası nedeniyle Nasrullah Ayan’ın sahibi olduğu Türkinvest şirketine el koydu.
1 Mayıs 1994 : ’1 Mayıs’ gösterilerinde olaylar çıktı. Ankara’daki gösteride, SHP Milletvekili Salman Kaya Polis tarafından dövüldü.
2 Mayıs 1994 : Marmarabank, TYT Bank ve İmpexbank’ta Devletin 1 trilyondan fazla parasını batıran Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özal Baysal görevden alındı.
4 Mayıs 1994 : Başbakan Çiller’in 29 Nisan tarihinde iki Bakanı ile yaptığı gizli telefon görüşmesi basına sızdırıldı. Kimin kaydedip sızdırdığı tespit edilemeyen bantta, Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş’in görev süresinin uzatılması için görüşme yapıldığı ortaya çıktı.
5 Mayıs 1994 : Yastık altındaki paraların ekonomiye katılması ve bankalardan para çekilmesini önlemek için, bütün TL ve döviz tasarruf mevduatlarına devlet güvencesi getirildi.
10 Mayıs 1994 : Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş, Ağustos’ta görevi bırakacağını açıkladı.
11 Mayıs 1994 : RP’nin Bosna için topladığı paraları organize eden Süleyman Mercümek’in, batan Marmarabank ve TYT Bank’ta 1.8 milyon dolar ile 100 bin markı bulunduğu ortaya çıktı.
13 Mayıs 1994 : Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, ‘Klor yolsuzluğu’ davasından 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
14 Mayıs 1994 : MİT Müsteşarı Sönmez Köksal ile Türk sinemasının unutulmaz yıldızlarından Filiz Akın evlendi.
15 Mayıs 1994 : 1993-94 Futbol sezonunu Galatasaray şampiyon olarak tamamladı.
25 Mayıs 1994 : Başbakan Çiller’in ekonomik kararlarına muhalefetini sürdüren Cumhurbaşkanı Demirel, Devlete 100 trilyon liralık kaynak sağlaması beklenen ‘lojman satışı yasasını’ veto etti.
28 Mayıs 1994 : IMF Başkanı Camdessus, ‘Ekonomik pakete tam destek verdiklerini’ açıkladı.
29 Mayıs 1994 : 3 aylık %50 net getirili ‘süper bonolar’ piyasada kapış kapış gitti.
31 Mayıs 1994 : Ekonomik kriz nedeniyle çaresizliğe düşen otomotiv işçileri, işverenlere ’2 ay ücretsiz, 2 ayda yarım ücretle’ çalışmayı önerdiler.
1 Haziran 1994 : Türkiye’nin en büyük otomobil üreticisi TOFAŞ, 2.404 işçisini işden çıkardı.
5 Haziran 1994 : Eski DEP Milletvekili Leyla Zana’ya olan yakınlığıyla tanınan Güneydoğu’lu işadamları Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Koray, Bolu Yığılca’ya bağlı Karakuş Köyü yolu kenarında öldürülmüş olarak bulundular. Yapılan kriminal inceleme sonucunda, eylemde kullanılan silahın, Behcet Cantürk ve üç yakınının öldürülmesi olayında kullanılan silahla aynı olduğu anlaşıldı.
7 Haziran 1994 : Bir süre önce yakalanan İBDA-C militanlarının sorgularında çaldıklarını itiraf ettikleri Hz. Muhammed’in torunları tarafından yazılan paha biçilmez Kuran-ı Kerim’i satın alan Ayşegül Tecimer gözaltına alındı. Tecimer, sorgusunda Kuran-ı Kerim’i Londra’da sattığını itiraf etti. Kuran-ı Kerim bir hafta sonra Tecimer’in yalısının bahçesinde bulundu.
9 Haziran 1994 : Tecimer, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
10 Haziran 1994 : Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel’e, Şekerbank’ı 20 milyon dolar dolandırmaktan verilen 15 aylık ceza kesinleşti.
16 Haziran 1994 : Anayasa Mahkemesi DEP’i kapattı. Kararın açıklanmasından birkaç saat önce Brüksel’e kaçan Milletvekilleri Remzi Kartal, Mahmut Kılınç, Naif Güneş, Zübeyir Aydar, Nizamettin Toğuç ve Ali Yiğit, mücadelelerini yurt dışında sürdüreceklerini açıkladılar.
24 Haziran 1994 : RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın kızı Zeynep, Ankara Sheraton Oteli’nde muhteşem bir düğünle evlendi!!!
3 Ağustos 1994 : DEP’li tutuklu Milletvekilleri Sırrı Sakık, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Leyla Zana ve Ahmet Türk ile tutuklu Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak, geniş güvenlik önlemleri altında DGM’ye getirilerek duruşmaya çıkarıldılar.
7 Ağustos 1994 : Ankara DGM Başsavcılığı, yazar Aziz Nesin hakkında ‘Sivas olaylarının tahrikçisi’ olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
10 Ağustos 1994 : Türkiye’nin ilk uydusu Türksat 1B, uzayda yörüngesine oturdu.
30 Ağustos 1994 : DYP Lideri Çiller, ABD’deki mallarını satışa çıkardı. 3 gayrimenkul için 4.5 milyon dolar istiyor.
31 Ağustos 1994 : Rize’nin RP’li Belediye Başkanı Şevki Yılmaz, Atatürk’e suikast düzenlemekten dolayı idam edilen Ziya Hurşit’in adını bir caddeye verdi. Savcılığın talebi üzerine gönderdiği listede ise caddenin ismini Ziya Paşa olarak değiştirdi.
6 Eylül 1994 : Prof. Dr. Toktamış Ateş’e İstanbul Beşiktaş’ta bir sergide kitaplarını imzalarken, saatli bomba ile suikast düzenlenmek istendi.
8 Eylül 1994 : 6 yıldır Devlet İstatistik Enstitüsü’nün Genel Müdürlüğünü yapan Prof. Dr. Orhan Güvenen, Kahire’de bir konferansta iken görevinden alındı. Prof. Güvenen, enflasyon rakamları ile oynaması için şiddetli baskılara maruz kalmış ancak bu baskılara boyun eğmemiş biri olarak kamuoyunda tanınıyordu.
9 Eylül 1994 : Yasadışı Dev-Sol (DHKP/C) örgütünün lideri Dursun Karataş, firarından 5 yıl sonra Fransa’da yakalandı.
12 Eylül 1994 : ABD’nin Başkenti Washington’da Cessna tipi bir uçak, Beyaz Saray’a intihar saldırısında bulundu. Başkan’ın yatak odasının hemen dibine çakılan uçağın pilotu öldü. ABD’liler olayla ilgili başka açıklamalar yapmadılar. (11.09.2001 gününün provası mı acaba?)
19 Eylül 1994 : Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından 1989′da Amerika’dan Türkiye’ye getirilerek Emlak Bankası Genel Müdürü yapılan Engin Civan, Alaattin Çakıcı’nın adamı olan Davut Yıldız tarafından silahlı saldırıya uğradı. Olayın arkasında, yine Özal’ın yakın adamlarından biri olan batık müteahhit Selim Edes çıktı. Davut Yıldız, olayı Çakıcı’nın talimatıyla yaptığını itiraf etti.
24 Eylül 1994 : Engin Civan’ı vurdurtan Alaatin Çakıcı, bir basın kuruluşuna telefon ile yaptığı açıklamada; “Konuşursam, Türkiye yıkılır.” dedi.
29 Eylül 1994 : ANAP Uşak eski Milletvekili ve Adalet Bakanı Mehmet Topaç, bürosunda 2 DHKP/C militanı tarafından vurularak şehit edildi.
4 Ekim 1994 : Azerbaycan Başbakanı Hüseyinov’a bağlı birlikler Gence’de ayaklandı. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, halkı isyanı bastırmaya çağırdı. İsyan kısa sürede bastırıldı, Hüseyinov Azerbaycan’dan kaçtı. (Olayda Türkiye’nin parmağı olduğu iddia edildi.)
5 Ekim 1994 : Engin Civan verdiği ifadesinde, Emlakbank eski Genel Müdürü Bülent Şemiler’i suçlayarak, çeşitli yolsuzluk olaylarını ihbar etti.
13 Ekim 1994 : Batık işadamı Halil Bezmen’e ait trilyonlar değerindeki antika eserler, Amerika’ya kaçırılmak üzereyken Mali Polis tarafından yakalandı.
18 Ekim 1994 : 5 Türk Cumhuriyetinin Devlet Başkanlarının katıldığı Türk Zirvesi, İstanbul’da yapıldı.
6 Kasım 1994 : SHP ve CHP’nin birleşmesi için anlaşmaya varıldı.
8 Kasım 1994 : Bir süre önce Akdeniz’de Polis tarafından yakalanmak istenirken mürettebat tarafından batırılan Kısmetim-1 ve Lucky-S gemilerindeki 17.100 kg uyuşturucunun sahibi Nejat Daş, İstanbul’da yapılan duruşmasından sonra kaçtı!!!
10 Kasım 1994 : Anıtkabir’deki Atatürk’ün ölüm yıldönümünü anma töreninde, Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Çiller, Genelkurmay Başkanı İ. Hakkı Karadayı, Bakanlar ve Milletvekilleri saygı duruşuna hazırlanırken, protokolün önüne fırlayan Mahmut Kaçar, elindeki Kuran-ı Kerim’i havaya kaldırarak, “Sizi Kuran’a davet ediyorum.” diye bağırarak tekbir getirdi. Kaçar, güvenlik görevlilerince gözaltına alındı.
19 Kasım 1994 : İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda sporcumuz Halil Mutlu, 7 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı, Naim Süleymanoğlu’da 5 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı.
5 Aralık 1994 : Amerika’da en büyük tıp ödülü olarak kabul edilen ‘Philip Levine’ ödülünü, kanser tedavisiyle ilgili çalışmalarından dolayı Kıbrıslı Türk doktor Prof. Ten Feizi kazandı. Prof. Feizi, İngiltere’de Tıp Araştırma Merkezi Başkanlığı’nı yapıyor.
8 Aralık 1994 : Kapatılan DEP’in eski Milletvekilleri Leyla Zana, Ahmet Türk, Selim Sadak, Orhan Doğan ve Hatip Dicle PKK üyesi oldukları ve yardım-yataklık yaptıkları gerekçesiyle 15′er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık, yattıkları süre göz önüne alınarak tahliye edildiler.
19 Aralık 1994 : Brüksel’de toplanan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girişini onaylamadı ve 6 Mart 1995 tarihindeki toplantıya bıraktı. Toplantıda Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, DEP Milletvekilleri konusunda eleştiri bombardımanına tutuldu ve terörle mücadelede insan haklarına riayet gösterilmesi istendi.
22 Aralık 1994 : Yeni Demokrasi Hareketi (YDH), Cem Boyner’in Genel Başkanlığı altında faaliyetine başladı.
26 Aralık 1994 : 37 kişinin yanarak can verdiği Sivas olayları davası sonuçlandı. 36 kişi beraat ederken, 66 sanık ise 2 ila 15′er yıl arasında çeşitli cezalara çarptırıldılar. (Karar Yargıtay tarafından bozuldu ve dava tekrar görüşülmeye başlandı.)
29 Aralık 1994 : 11 yıldır kaza yapmayan THY’nın Mersin isimli uçağı Van’a inişe geçerken tepeye çakıldı. 76 yolcu ve mürettebattan 54′ü öldü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

ZAMAN CETVELİ

KIZILAY KAN BAĞIŞI

KIZILAY KAN BAĞIŞI
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR !..