12 Mart 2013 Salı

2012


2012'nin en önemli olayları şöyle:

http://www.muhaber.net/2012/12/2012-almanak-2012-ylnn-onemli-olaylar.html
Dünya'da:

1- Amerika, Rusya, Fransa, Çin ve Hindistan seçimleri
2- 2012 Londra Olimpiyatları
3- Gangam Style

Türkiye'de:

1-Yeni Eğitim Sistemi
2- Türkiye - Suriye olayları
3- MİT Krizi

2012 Almanak

05 Ocak: "4+4+4
09 Ocak: Sn. Can Bonomo'nun Eurovision'da Türkiye'yi temsil edeceği açıklandı
13 Ocak: 19 Mayıs törenlerinin stadyumlarda yapılmama kararları alındı. Bu sene milli bayramları da, yasakları da çokça konuştuk. 29 Cumhuriyet Bayramı meydan savaşları; Anıtkabir olayları, Başbakan Sn. Erdoğan'ın 10 Kasım törenlerine katılmaması....

13 Ocak: Rauf Denktaş rahmetli oldu. 

17 Ocak: Hrant Dink davası karara bağlandı.
31 Ocak: TFF Başkanı Mehmet Ali Yıldırımlar istifa etti

27 Şubat: Nakil savaşları... Çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar rahmetli oldu

27 Şubat: TFF'nin yeni başkanı Yıldırım Demirören oldu.

1 Mart: TL'ye simge geldi.

16 Mart: Afganistan'da helikopterimiz düştü: 12 Şehit

22 Mart: Fransa'da 10 Günde 7 Kişiyi öldüren Muhammed Merah 40 saatlik operasyonla öldürüldü.

19 Nisan: Hollanda Başbakanı Rotte, Cumhurbaşkanı Sn. Gül ile yapacağı toplantıya bisikletle geldi.23 Nisan: Eşli Resepsiyonlar... 23 Nisan'da Başbakan, Eşi ile TBMM resepsiyonuna ilk kez geldi ve aynı şekilde29 Ekim'de Köşk'e de eşiyle ilk kez çıktı. İkili resepsiyon devri sona erdi.25 Nisan: Mehmet Ağar Cezaevinde.
30 Nisan: TFF şike kararları açıklandı.: "Şike var ama sahaya yansımadı" . 6 Mayıs'ta da PFDK kararları açıklandı. Aziz Yıldırım için "ceza tayinine yer olmadığıhükme bağlandı.

1 Mayıs: Yıllar sonra ilk kez Taksim Meydanı, 1 Mayıs için açıldı. 1 Mayıs: S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Sonra S&P Türkiye'den özür diledi mi, dilemedi mi tartışmalarını yaşadık. 
12 Mayıs: GS Şampiyon oldu. Kupa, Başbakan'ın araya girmesiyle gece yarısında Saraçoğlu'nda alındı.15 Mayıs: Seçimleri kaybeden Sarkozy, görevini Hollande'ye bıraktı.19 Mayıs: Mark Zuckerberg, Priscilla Chan ile dünyaevine girdi.

Mark ve Zevcesi

30 Mayıs:Hükümet, havacılık hizmetlerinde grev ve lokavtı yasaklayan kanunla THY grevlerine son verdi

22 Haziran: Suriye açıklarında Türk uçağı düşürüldü. Suriye üzüntülerini bildirdi. Savaş sesleri yükseldi. Başbakan yorumladı: "Dostluğumuz ne kadar değerliyse, gazabımız da bir o kadar şiddetlidir."28 Haziran: Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu'nun Ak Parti'ye geçiş süreci başladı.

02 Temmuz: Aziz Yıldırım tahliye edildi:
02 Temmuz: ÖYM'ler kalktı.

04 Temmuz: Cern, ortaya çıkarılmak istenen Higgs Bozonu'na işaret eden bir atom altı parçacığa ait iz bulunduğunubelirtti. Cern ne demek istedi diye dönen geyikler müthişti.

10 Temmuz: Cumhuriyet Gazetesi, Beşar Esad'la görüştü. Röportajı Utku Çakırözer gerçekleştirdi. Röportajın tamamını okumak için tıklayınız.

11 Temmuz: Ne şike, ne Suriye, ne Ergenekon, ne de Akp Dünya'nın umurunda; Katie Holmes'un Tom Cruise'u David Beckham'la yatakta bastığı iddiası kadar...

22 Temmuz: 2012 Londra Olimpiyatları başladı. 

* Açılış töreninin tamamı:* Kapanış töreni:* Madalya alamıyoruz diye isyan edecekken, Aslı Çakır ve Gamze Bulut imdadımıza yetiştiler. Başbakan canlı yayında telefonla tebrik etti:* 2012 Olimpiyatları için bu link süper.

* Türkiye toplamda 5 madalya aldı. 2008'de 8 madalya almıştık.


16 Ağustos: Güney Afrika'da güvenlik güçleri, protesto gösterisi yapan grevdeki maden işçileri üzerine ateş açtı. En az 18 kişi katledildi. Kahredici bir video..17 Ağustos: Kartal Metro'su açıldı. Ayrıca 12 12 12 saat 12.12'de 112 tesisin açılışı yapıldı.Bir de aynı saatte, Polat Alemdar evlendi. Koskoca Polat böyle bir ritüele takıldı ya...

25 Ağustos: Neil Armstrong öldü.

27 Ağustos: Üniversite harçları kalktı. İkinci öğretim görenler de aynı hak için protestolar düzenledi.

29 Ağustos: Nurettin Gider’in kafasını kesen Nevin Yıldırım, 'Millet kelle görsün' diyerek, kafayı köy meydanına fırlattı.

06 Eylül: Afyon'da cephanelik patladı: 25 Şehit. Bu olay kadar Vali Sn. Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun Sn Necdet Özel'e verdiği hediye fotoğrafları da konuşuldu.TSK'dan olayla ilgili açıklama yapıldı.12 Eylül: iPhone 5 Tanıtıldı. Evet, en çok bu konuşuldu Dünyada..
12 Eylül: Innocence of Muslims (Müslümanların Masumiyeti) filmine tepkiler.. Abd'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens öldürüldü. Fethullah Gülen Hocafendi bu saldırıyı ABD basınına ilan vererek lanetledi.

Sn. Fethullah Gülen'in Libyadaki Saldırıyı Lanetlemesi

15 Eylül: Türkiye'den Mısır'a 2 milyar dolar

25 Eylül: Neşet Ertaş rahmetli oldu. Şimdi ben O'nun oyun havalarıyla nasıl oynarım?!... Ama olsun; Üstad gene de oynamamı isterdi... Zengin düğünlerine gitmezdi, Biletix'le veya Mybilet'le anlaşıp konser vermezdi..

Cenaze töreni full:
30 Eylül: Ak Parti Olağan Kongresi yapıldı. 

* Sn. Erdoğan'ın kongredeki 2 buçuk saatlik konuşmasının tamamı:
01 Ekim: Alex, FB'de süresiz kadro dışı bırakıldı. Oysa,16 Eylül'de heykeli dikilmişti. Törene Aykut Kocaman'la beraber katılmışlardı. Alex'in basın toplantısıydı, Aziz Yıldırım'ın "Doğru mu Samet" li konuşmasıydı, vedasıydı, Başbakan'la görüşmesiydi derken... İnanılmaz görüntüler oluştu.02 Ekim: Merhum Özal'ın naaşı kabrinden alındı. "Zehirlendi mi, zehirlenmedi mi; çürüdü mü, çürümedi mi?" tartışmaları yaşadık. Konuyla ilgisi yok; ama aklıma geldi: Fethullah Gülen Hocaefendi bir konuşmasında Yavuz Sultan Selim'in zehirlenme ihtimalinden bahsediyor ve gerekirse mezarı açılıp incelenmeli diyordu. 04 Ekim: Suriye Tezkeresi olarak bilinen, yabancı ülkelere asker göndermesi için hükümete yetki veren tezkere AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi.

15 Ekim: Felix Baumgartner, Uzay'dan Dünya'ya atladı.04 Kasım: MHP kongre yaşadı. Sn. Devlet Bahçeli "Okyanus ötesine tutunmadan iktidar olacağız." dedi:10 Kasım: Aslında her şey yalan. Justin Bieber ile Selena Gomez ayrıldı14 Kasım: Obama'nın seçimi sonrası, İsrail, Gazze'ye saldırdı. 22 Kasım'da ateşkes ilan edildi. İsrail'in Gazze'yi hedef alan sekiz gün süren operasyonunda 140'dan fazla Filistinli yaşamını yitirirken, Hamas'ın roket saldırılarında da beş İsrailli hayatını kaybetti. Hamas Kassam Tugay Komutanı Ahmet el-Cebari şehit edildi:22 Aralık: Hayattayız...

27 Kasım: MEB, kıyafet yönetmeliğini değiştirdi. Serbest kıyafet uygulaması geldi. 

07 Aralık: Hamas lideri 45 yıl sonra Halid Meşal Gazze'de...14 Aralık: Adam Lanza önce annesini evde öldürdü ve ardından ilkokulda 20'si çocuk 26 kişiyi öldürdü ve intihar etti. Amerika'da okul katliamları ilkokullara kadar inmiş oldu.17 Aralık: Türkiye en büyük özelleştirmelerinden birini yaşadı. 2 Boğaz köprüsü ve 8 otoban 5.7 milyar dolar'a özelleştirildi. Bu özelleştirmeden daha önemli bir şey oldu bu özelleştirmede. Hatta Türkiye Tarihi'nin en büyük olaylarından birisi gerçekleşti: Koç ve Ülker'in konsorsiyumu ihaleyi kazandı. Koç ve Ülker ortak olmuşlardı...

19 Aralık: İlk Türk Uydusu Rasat 17 Ağustos 2012'de Fransa'da fırlatılmıştı. Gene yerli üretim olan Göktürk 2, ODTÜ'de törenlerle fırlatıldı. Öğrenci olayları yaşandı. Ve ardından tartışmalar, tartışmalar...

1 yorum:

ZAMAN CETVELİ

KIZILAY KAN BAĞIŞI

KIZILAY KAN BAĞIŞI
KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR !..